Program overview

Below you find the current program for GAP 2018, which is updated continuously. Please click the boxes for each session to view more information.
A printable pdf version of the preliminary program is available here.


 Choose track


Rum
Dölj Alla

Ehrling Persson Auditorium
TBA 1
TBA 2
TBA 3
TBA 4
TBA 5
TBA 6
TBA 7
TBA 8

Tracks

Medical Program
Nursing Program
Ehrling Persson Auditorium
TBA 1
TBA 2
TBA 3
TBA 4
TBA 5
TBA 6
TBA 7
TBA 8
08:00
 
 
 
09:00
 
 
 
10:00
 
 
 
11:00
 
 
 
12:00
 
 
 
13:00
 
 
 
14:00
 
 
 
15:00
 
 
 
16:00
 
 
 
17:00
 
 
 
18:00
 
 
 
19:00
 
 
 
20:00
 
 
 
21:00
 
 
 
22:00
 
 
 
REGISTRATION and coffee
08:00-08:30
OPENING PLENARY SESSION 1
08:30-12:00
Jonas Bergh; Peter Pisters
NURSING - See Medical Program
08:30-11:30
BREAK
10:00-10:30
LUNCH + ZEN TEA DEMONSTRATION
12:00-13:00
NURSING - PLENARY SESSION 1
12:30-15:15
Yvonne Wengström
SIMULTANEOUS SESSIONS/WS 1-5
13:00-15:00
WS 1: Lung cancer
13:00-15:00
Luigi De Petris; George Simon; Macarena Rodriguez; Jie He
WS 2: Pancreatic Cancer
13:00-15:00
Matthias Löhr; Jeffrey E. Lee; Shailesh Shrikhande; Jihui Hao
WS 3: Targeting p53 in cancer
13:00-15:00
Klas Wiman; Gigi Lozano; Sung Hoon Noh; Kanaga Sabapathy
WS 4: Global Health incl. tobacco control and cost of cancer care
13:00-15:00
Ernie Hawk; Vikash Sewram; Mutlu Hayran; Nils Wilking; Lewis Foxhall
WS 5: Ovarian Cancer
13:00-15:00
Elisabet Hjerpe; Glauco Baiocchi; Anil Sood; Mansoor Mirza
COFFEE BREAK
15:00-15:30
NURSING - COFFEE BREAK
15:15-15:45
SIMULTANEOUS SESSIONS/WS 6-9
15:30-17:30
WS 6: Breast Cancer
15:30-17:30
Jonas Bergh; Banu K. Arun; Dirce Carraro; Rodolfo Gomez; Prue Francis
WS 7: Melanoma and other skin cancers
15:30-17:30
Johan Hansson; Michael A. Davies; Shahneen Sandhu; Mauricio Burotto
WS 8: Cervical Cancer
15:30-17:30
Tina Dalianis; Khunying Kobchitt Limpaphayom; Ricardo Reis
WS 9: Precision Medicine
15:30-17:30
Olli Kallioniemi; Apostolia M. Tsimberidou; Fabien Calvo; Amir Onn
NURSING - SIMULTANEOUS SESSIONS/WS 1-2
15:45-17:30
WS 1: Patient communication and Innovation
15:45-17:30
WS 2: Survivorship and Nursing leadership
15:45-17:30
POSTER SESSION 1 AND MINGLE
17:00-18:00
Reconvene at Aula Medica
17:30-18:00
BUS TRANSPORTATION FROM KI TO CITY HALL
Ehrling Persson Auditorium
18:00-18:30
WELCOME RECEPTION CITY HALL
Ehrling Persson Auditorium
18:30-23:00
PLENARY SESSION 2
08:30-12:00
Rolf Kiessling
NURSING - See Medical Program
09:00-12:00
COFFEE BREAK
10:15-10:45
LUNCH AND POSTER SESSION 1
12:00-13:30
NURSING - LUNCH and Poster session 2
12:00-13:30
SIMULTANEOUS SESSIONS/WS 9-12
13:30-15:30
WS 10: Clinical trials in cancer
13:30-15:30
Jeffrey Yachnin; Giulio Draetta; Miles Qian
WS 11: Cancer Progenitor Cells
13:30-15:30
Rune Toftgård; Estrov Zeev; Surapol Issaragrisil; Sun Young Rha
WS 12: Prostate Cancer
13:30-15:30
Anders Ullén; Sigbjorn Smeland; Jacob Pang
WS 13: Stereotactic radiotherapy – level of evidence and clinical usefulness
13:30-15:30
Rolf Lewenson; Joe Y. Chang; Fady Geara; Ming Chen
WS 3 TBD
13:30-15:30
COFFEE BREAK
Ehrling Persson Auditorium
15:30-16:00
NURSING - PLENARY SESSION 2 Nursing Program Topic: Supportive Care
15:45-17:30
Kelly Brassil
PLENARY SESSION 3 - SWEDISH RESEARCH COUNCIL SESSION (CANCER MOONSHOT)
16:00-18:00
PLENARY SESSION 4
08:30-12:00
Staffan Strömblad; Lee M. Ellis
NURSING - PLENARY SESSION 3 Topic: Screening and Prevention
09:00-10:30
Joyce Dains
COFFEE BREAK
10:15-10:45
NURSING - COFFEE BREAK
10:30-11:00
NURSING - SIMULTANEOUS SESSION 3: Proffed papers Nursing Leadership
11:00-12:30
Jackie Anderson
NURSING - SIMULTANEOUS SESSION 4: Proffed papers Supportive care
11:00-12:00
Tonya Edwards
LUNCH AND POSTER SESSION 2
12:00-13:30
NURSING - LUNCH
12:00-13:00
NURSING - PLENARY SESSION 4 Nursing Leadership
13:00-15:30
Yvonne Wengström
SIMULTANEOUS SESSIONS/WS 13-16
13:30-15:30
WS 14: DNA repair
13:30-15:28
Marianne Farnebo; Mien-Chie Hung; Ruggero De Maria
WS 15: Individualized cancer screening and prevention
13:30-15:30
Kamila Czene; Alexandre Baliero; Luis Alonso Herrera; Edmundo Mauad
WS 16: Colorectal Cancer
13:30-15:30
Anna Martling; Nancy You; Dalu Kong
WS 17: Hematological malignancies
13:30-15:30
Eva Hellström-Lindberg; Börje S. Andersson; Nelson Hamerschlak; Eduardo Cervera; Yizhou Zhang
WS 18: Head and Neck Cancer
13:30-15:30
Signe Friesland; Jeffrey Myers; Prathamesh S. Pai